eng
Pocta Marii Callas

Pocta Marii Callas

 
„Jsme dva nejslavnější Řekové na světě, víte to?“ Maria Callas sklopila své hluboké, temné oči, jemně se pousmála a opáčila: „A čím jste se proslavil vy, pane Onassisi?
Na prknech, co znamenají svět, byla Maria Callas, řecká femme fatale, sebevědomá, v ústraní plachá jako laň, kterou na vzácný okamžik spatříte ve snovém lese. Takto začíná světoznámý příběh věčné lásky, která ale i tak může být zrazena. Maria, Aristoteles a bývalá manželka amerického prezidenta Kennedyho, Jackie.
Maria Callas, složitá, ale temperamentní osobnost se krásou a kultivovaností své persony a především svého hlasového projevu s velkým rozsahem a koloraturou zapsala do historie nejznámějších operních pěvkyň 20. století.
Umělci Galerie La Femme, ve spolupráci s českou operní pěvkyní, Dagmar Peckovou, která Galerii La Femme oslovila, tvořili na počest řecké operní divy. Výstava proběhla během hudebního festivalu Zlatá Pecka v Chrudimi a posléze v Galerii La Femme, přičemž se tohoto báječného domácího úkolu zhostili umělci jako Boris Jirků, Tomáš Hřivnáč, Jiří Mocek, Pavel Holeka, Mirka Mádrová, Radovan Pauch, Michal Halva, Jitka Kopejtková, Roman Brichcín, Zdenek Janda, Pavel Piekar, Miroslav Pošvic a další.
Barvy a linie jsou viditelným otiskem hlasu Callas, kdy se při tvorbě nechali unášet na vlnách hudby při poslechu árií bohyně Afrodité, jejímž ztělesněním Maria Callas nepochybně byla. Každým jejím ztvárněním je zachycen okamžik života a intenzivní pocity, které s Marií prožíval při jejím zpěvu celý svět. Moře emocí – moře, které Callas tolik milovala…
„krásno podivuhodné podstaty“ (θαυμαστὸν τὴν φύσιν καλόν), 210 e 4-5
Platón, Symposion