eng
Sbohem mistře ...

Sbohem mistře ...

Tento krásný akvarel nám Adolf Born vytvořil v roce 2007 na Domácí úkol Autoportrét. Našich Domácích úkolů se účastnil pravidelně a rád. Díky jeho životnímu dílu s námi bude věčně ....

"Adolfa Borna jsem osobně znal třicet let. V roce 1977 už však figurovala jeho karikatura vedle jména mé manželky na našem svatebním oznámení .

Setkání s ním bylo vždy velkým osobním zážitkem. Byl velmi příjemný, vše co slíbil dodržel. Instaloval jsem mu mnoho výstav ještě v galeriích jako byla Mladá Fronta, Hollar … v roce 1989 to pak byla velká výstava v Mánesu.
Když jsem si otevřel v roce 2000 svou vlastní galerii -  Galerii La Femme, od počátku jsme spolupracovali. Také nám rád maloval akvarely a pastely na naše výstavy známé pod názvem „Domácí úkoly“. Vždy, když jsem k němu šel pro nový akvarel, říkával: Pane Lipino, važte si toho, jste jediný galerista, kterému maluji obrázky na zakázku“.  Vždycky se mě ptal, kde jsme s galerií cestovali, protože sám rád cestoval a jaký bude další úkol. Před dvěma lety mi říkal: Pane Lipino, vyhlašte nějaké téma s bruslaři, já hrozně rád maluju bruslaře“. A tak jsem vyhlásil téma Zimní sporty. V rámci těchto „úkolů“ pan Born vytvořil mnoho skvělých akvarelů a pastelů, například jeho Autoportrét z roku 2007, Vyhlazení manžela žehličkou  z roku 2008 (Žena v zajetí techniky), Cestou na Klondajk z roku 2009 (Žena v pohybu), Pozdrav z Kerska z roku 2014 (Pocta Bohumilu Hrabalovi) nebo Zimní radovánky z roku 2015 (Zimní sporty) a další. Poslední jmenovaný vyšel v jedné německé učebnici pro děti.
Také jsem měl tu čest s ním, spolu s dalšími grafiky ze spolku Hollar s profesorem Dvořákem v čele, jet několikrát do Paříže, kde jsem jim instaloval výstavy.  Byl to úžasný zážitek poslouchat profesora Dvořáka a pana Borna, jak vyprávějí o umění, architektuře a také o Rakousku-Uhersku, protože jak známo, Adolf Born byl nadšený monarchista.

Adolf Born nikdy umřít nemůže, protože po něm zbyla obrovská umělecká stopa. "

Miroslav Lipina, Galerista