eng
Výstava Jana Tichého právě teď v Galerii La Femme

Výstava Jana Tichého právě teď v Galerii La Femme

Malování je život. To je životní krédo Jana Tichého, který má od 13.9. do 7. 10. výstavu obrazů u nás v Galerii La Femme v Bílkově ulici.

 
Hra tvarů, forem a barev. Radost ze života a životní moudrost spojená až s nadpozemským klidem.
Malíř Jan Tichý (1962) se inspiruje jak přírodou a krajinou, tak pokrokem civilizace. Tradiční hodnoty a dokonale zvládnuté řemeslo jsou jeho typickým rukopisem a poznávacím znamením jeho prací. Řád a pravidla v geometrii a architektuře, stejně jako je řád důležitým statickým prvkem našich životů, často rozvlní jemné chvění struktur, které je paralelou k momentální náladě, pocitům a emocím.
Je charakteristický, aktuální a moderní, nepluje však na marnivé módní vlně.
Ve svých Impresích dokáže být skvělým prostředníkem přírody a pomocí své tvorby vyslovuje nevyslovitelné. Jako pedagog díky rodinné tradici pokračuje v předávání znalostí budoucím generacím umělců na Vyšší odborné škole a Střední umělecké škole Václava Hollara. Mládí inspiruje, zralost předává moudrost.
Luhy a háje, stébla, tůně a jejich odlesky, zákoutí lesů, ale i jednotlivé části architektury, které se samy přetvářejí v našich myslích v barevné obrazy a nové prostory a chrámy fantazie. V jeho tvorbě tyto dva prvky, jakými jsou příroda a architektura, se symbioticky spojují jako své vlastní protiklady v metafyzický účinek archetypů.
Jan Tichý není umělcem pouze jednoho stylu, tedy nepracuje jen s olejem a akrylem, ale i se sololitem či se dřevem. Věnuje se taktéž tvorbě vitráží, pískovanému sklu a s Milanem Drábkem spolupracuje na tvorbě ledovaného skla.
Oblíbenou disciplínou Jana Tichého je tvorba porcelánu, kde vymýšlí vlastní netypické tvary, často v bílé barvě, jež pro něj symbolizuje čistotu a noblesu.
Text: Terezie Perevuzníková


Profily umělců