eng
První republika, 2017

První republika, 2017

Ke stému výročí založení Československa jsme připravili pro naše umělce další zadání Domácích úkolů, tématem se stala První republika. Období, ke kterému se vracíme s nostalgií, pohlížíme na něj jako na dobu elegance, velkých filmových hvězd, krásné literatury a jejích autorů a vidíme výraznou osobnost Tomáše Garrigua Masaryka. Téma vlastenecké, které umělci ztvárnili s velkou chutí a vznikly tak nádherné obrazy.
 
Malá úvaha - Portrét Milana Rastislava Štefánika
Dlouhý čas obdivuju tohoto hrdinu a zakladatele Československého státu. Jeho vědeckou, astronomickou, průzkumnickou a odvážnou činnost pilota i jeho statečnou válečnou kariéru. Jeho přátelské chování a galantnost k ženám, které ho nejen za to milovaly. Byl to frajer a taky hravý mystifikátor. Za minulého režimu byl jeho život utajován a byl netrpěným symbolem jako Masaryk. Proto má volba padla jednoznačně na portrét Milana Rastislava. Pokusil jsem se namalovat nejen jeho vnější portrét inspirovaný fotografiemi a hrdý postoj, ale i jeho bohatý vnitřní svět. Také jako symbol svobodné vůle a nezlomnosti. A co pro Čechy, Moraváky a Slezany znamenal jeho statečný boj a diplomatická schopnost. Samozřejmě součástí tohoto bohatého, silného, životního příběhu je i jeho tragická smrt, zakryta rouškou tajemství. Je to silný a nezpochybnitelný osud antického hrdiny nebo pravého galantního středověkého rytíře. Osud, který sám pevně drží v rukou, a je jeho hrdinou i hybatelem. K takovému se sám rozhodl a byl statečný a schopný přijmout jakoukoli výzvu, kterou mu složitý svět předložil. Byl úspěšný jako vědec a stal se prvním nefrancouzským generálem. Jak jinak jsem ho mohl zobrazit, než jako generála nejen války, ale i ducha, sebevědomého, hrdého a nebojácného. Jako symbol statečnosti, cti, odvahy mít vlastní názory, nebát se a pevně za nimi stát a zaplatit vědomě i cenu nejvyšší, vlastní život. Je inspirací pro nás ostatní, protože životní výzvy se stále opakují a dostát jim, naplnit svůj příběh, je pořád stejně těžké a nebezpečné.
Boris Jirků
 
Pohled ze Slovenska
Pri príležitosti 100. výročia vzniku prvej Československej republiky, ktorú som bohužiaľ nezažil, ma napadla myšlienka namaľovať obraz s portrétom prezidenta Masaryka a motívom Pragovky. V tej dobe boli československé automobily na svetovej úrovni. Prezident bol veľkým obdivovateľom týchto strojov rôznych značiek, ako aj Pragy. Na chladiči mala sošku GÉNIA vítazstva - strieborného bežca s vavrínovÿm vencom. Keď som postupne maľbu dokončoval, tak som vymyslel, že nalepím na predné sklo Pragovky pár kusov poštových známok z mojej zbierky s portrétom prezidenta z prvej republiky. Nakoniec to dobre zapôsobilo v obraze a na automobile ako diaľničné známky, ktoré v tej dobe nemali ešte šancu... Na záver tohto výtvarného príbehu si pocit ako sa jazdilo v tých rokoch vychutnávam často jazdou na mojej 92 ročnej Pragovke.

Marián Komáček, maliar a veteránista dozaista


2017 1. Republika