eng
Zvíře, 2016

Zvíře, 2016

ZVLÁŠTNÍ DOMÁCÍ ÚKOLY
ZVÍŘE
Dne 7. 12. 2016. Výstavu zahájil Lišák (Petr Liška)
 
oslovení umělci: LADISLAV KUKLÍK, MICHAEL RITTSTEIN, BORIS JIRKŮ, MIROSLAV JIRÁNEK, VIKTORIE BAN JIRÁNKOVÁ, MONA LIPI, MARIE BAN, BARBORA OLMROVÁ, RICHARD AUGUSTIN, RUDOLF BRANČOVSKÝ, RADOVAN PAUCH.
Zvláštní domácí úkoly - to zní, trochu jako by ho měli vypracovávat umělci za trest. Nikoliv. Zvláštní je proto, že bylo osloveno jen několik umělců a je to vlastně úkol navíc, dalo by se říct za odměnu. Zvláštní úkol Zvíře volně navazuje na téma Žena a zvíře z roku 2009.
Můj tatínek galerista, toho času byl dědeček v očekávání, mi chtěl tímto tématem udělat radost a zároveň se se mnou rozloučit coby jeho dlouholeté pravé ruky. Dokonce mi dal tak velkou kompetenci, že jsem si mohla oslovit mé oblíbené umělce. To bylo sice úplně skvělé, ale zároveň na mne dopadla tíha svobodné volby. Za těch 17 let jsem si tady v galerii oblíbila tolik umělců, ať umělecky, tak prostě lidsky. Vybrala jsem nakonec ty, kteří se mi z mých oblíbenců na Zvíře nejlépe hodili. Zároveň jsem věděla, že to bude opravdu různorodé.
A tak vznikla výstava, kde blahem chrochtala i moje keramická a bronzová zvířata, když byla obklopena zvířecími kolegy od takových machrů jako jsou Rittstein, Jirků, Jiránek, Kuklík … .
S touto výstavou skončila jedna krásná éra mého života, toho svobodného, bezdětného. S odstupem času mohu říct, nedokonalého.  
Monika Lipinová (Mona Lipi)

    


2016, Zvíře