eng

Tylek a Tyleček - Život plný lásky | 15.11. – 30.11.2021

Výstava umělců se vrací po dvou letech do Galerie La Femme, doplněna o nová díla Zdeňky Tylečkové. 
 

Cesta nezačínala snadně. Z dovolené ve Španělsku se v roce 1983 rozhodli emigrovat do Francie. Měli jen sebe navzájem a dvě děti. Všechny jejich hmotné statky jim uplavaly, když se brodili řekou na hranici mezi Francií a Španělskem, kterou překonávali při snu o lepším životě.

Talent a upřímnost si ale vždy najdou cestu a dobří lidé žijí všude. Tylek a Tyleček září jako hvězdy na noční obloze a jejich um je viditelný po celém světě.

Paříž manžele Tylečkovy přijala za své. Galerie na Avenue Mozart Pařížany uchvátila. Na cestách tvořili a odváželi si dojmy a inspiraci z Korsiky, Martiniku i Tahiti, kde se explozivní barevnost, živočišnost a radost ze života mísily se stoickým klidem.

Do života Tylka a Tylečka nakonec vstoupil Otokichi a Japonsko. Otokichi byl japonským trosečníkem, jež žil před dvěma sty lety a který přepravoval rýži do Edo, avšak při bouři byl odfouknut až na mys Alava, nyní stát Washington. Otokichiho odeslali zpět do Macaa, avšak jeho návrat do Japonska se stal problémem, jelikož opuštění země bylo trestným činem a Otokichi by zaplatil daní nejvyšší.

Pro světovou expozici v roce 2005 měli Tylek a Tyleček zrealizovat výstavu Pět kontinentů. Japonci žádali ilustrace života dobrodruha Otokichiho, ale umělci uskutečnili geniální nápad v podobě cesty po stopách trosečníka. Třikrát objeli svět za tři roky. Sto obrazů velkých formátů a Mihama Muzeum v Japonsku bylo plodem po cestě dávného dobrodruha.  

Při pohledu na jemné a křehké Tylkovy ženy, postavy hudebnic, víl, exotických tanečnic, přítelkyní, matek, milenek, jež objímají svého muže, oba propleteni jako labutě…Venuší, andělů, dívek, svůdkyní, vychází z maleb archetyp ženy jako archetyp bohyně.

Tylečkovy lyrické květiny probouzí vůni a krásu skutečných květů; zátiší, mariny a architektura rozeznívají v člověku až nadsmyslový půvab a pokaždé mír a radost.

Prastará moudrá Kniha proměn, jež se řídí řádem Tao, životní cestou, praví:

„Zkrocení síly Velkého. Vytrvalost jde dál. Nejíst doma přináší štěstí. Posílí člověka k překonání velké vody.“