Tvorba dvojice Tylek (1948-2019) a Tyleček (1948), kterou naše galerie exkluzivně zastupuje, je známá nejen v Čechách a ve Francii (kde dlouhé roky žili), ale i v zemích jako je Švýcarsko, Itálie, Austrálie či Japonsko. Zatímco umělkyně Tyleček soustředí svou tvorbu k barevným zátiším a krajinám, Tylek zvolil jako své životní téma ženskou figuru. Díla starší i nová budou ke zhlédnutí každý den od 10 do 18 hodin v termínu 1.11 - 22.11.2023.
Cesta těchto dvou umělců nezačínala snadně. Z dovolené ve Španělsku se v roce 1983 rozhodli emigrovat do Francie. Paříž manžele Tylečkovy přijala za své. Galerie na Avenue Mozart na Montparnassu Pařížany uchvátila, stejně jako jejich vlastní galerie v pařížském Hotelu Ritz. Na cestách tvořili a odváželi si dojmy a inspiraci z Korsiky, Martiniku i Tahiti.
Do života Tylka a Tylečka nakonec vstoupil Otokichi a Japonsko. Otokichi byl japonským trosečníkem, jenž žil před dvěma sty lety a který přepravoval rýži do Edo, avšak při bouři byl odfouknut až na mys Alava, nyní stát Washington. Pro světovou expozici v roce 2005 měli Tylek a Tyleček zrealizovat výstavu Pět kontinentů a Japonci si žádali právě ilustrace života dobrodruha Otokichiho. Tylečkovi uskutečnili nápad v podobě cesty po stopách trosečníka. Třikrát objeli svět za tři roky. Sto obrazů velkých formátů a Mihama Muzeum v Japonsku se stalo vzpomínkou na dávného dobrodruha.
Při pohledu na jemné a křehké Tylkovy ženy, postavy hudebnic, víl, exotických tanečnic, přítelkyní, matek, milenek, jež objímají svého muže, oba propleteni jako labutě…Venuší, andělů, dívek, svůdkyní... ze všech maleb vychází žena jako archetyp bohyně.
Tylečkovy lyrické květiny probouzí vůni a krásu skutečných květů; zátiší, moře, louky a architektura rozeznívají v člověku až nadsmyslový půvab a pokaždé mír a radost.