Jan Tichý - výstava k umělcovu jubileu

Vystudoval Akademii výtvarných umění u profesora Jiroudka a poté Královskou akademii v Antverpách. Jeho díla vlastní světové galerie i mnozí sběratelé umění.

Dílo Jana Tichého vyrůstá z odkazu tradic, ale i objevů avantgardních proudů. Zároveň se inspiruje současným životem. Navazuje na bohatě rozvětvenou českou krajinářskou školu. Vystavoval na desítkách samostatných a společných výstavách doma i po celém světě. Obdržel několik cen a ocenění doma i v zahraničí. Ilustroval řadu knih, např. Výběr poezie Vladimíra Holana. Má řadu realizací v architektuře. Od roku 1991 se věnuje také tvorbě autorského porcelánu. Jeho porcelán používá řada našich i zahraničních společností jako reklamní předmět. Spolupracoval s houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným na společném projektu „ Hudba mezi obrazy“, který představili nejen u nás, ale i v cizině (Belgie, Anglie, Mexiko). Koncem roku 2012 se zúčastnil Kunstforum Ostdeutsche Galerie Regensburg. V roce 2014 získal prestižní ocenění udílené Mezinárodní asociací umění v Evropě (IAA).

 

Působí také jako pedagog na Vyšší odborné škole a Střední umělecké škole Václava Hollara. 

Cesta II, 2020 Fialové stmívání, 2022 Podívej se blíž, 2022

Termín konání

12. 9. – 12. 10. 2022
Hlavolam, 2021


Hra tvarů, forem a barev. Radost ze života a životní moudrost spojená až s nadpozemským klidem.

Malíř Jan Tichý (1962) se inspiruje jak přírodou a krajinou, tak pokrokem civilizace. Tradiční hodnoty a dokonale zvládnuté řemeslo jsou jeho typickým rukopisem a poznávacím znamením jeho prací. Řád a pravidla v geometrii a architektuře, stejně jako je řád důležitým statickým prvkem našich životů, často rozvlní jemné chvění struktur, které je paralelou k momentální náladě, pocitům a emocím.

Je charakteristický, aktuální a moderní, nepluje však na marnivé módní vlně.

Ve svých Impresích dokáže být skvělým prostředníkem přírody a pomocí své tvorby vyslovuje nevyslovitelné. Jako pedagog díky rodinné tradici pokračuje v předávání znalostí budoucím generacím umělců na Vyšší odborné škole a Střední umělecké škole Václava Hollara. Mládí inspiruje, zralost předává moudrost.

Luhy a háje, stébla, tůně a jejich odlesky, zákoutí lesů, ale i jednotlivé části architektury, které se samy přetvářejí v našich myslích v barevné obrazy a nové prostory a chrámy fantazie. V jeho tvorbě tyto dva prvky, jakými jsou příroda a architektura, se symbioticky spojují jako své vlastní protiklady v metafyzický účinek archetypů.

Jan Tichý není umělcem pouze jednoho stylu, tedy nepracuje jen s olejem a akrylem, ale i se sololitem či se dřevem. Věnuje se taktéž tvorbě vitráží, pískovanému sklu a s Milanem Drábkem spolupracuje na tvorbě ledovaného skla.

 

 

 

Obraz na prodej