Jiří Slíva a Josef Blecha: Nejen jazz

Oba umělce spojí na společné výstavě JAZZ, který bude přítomen v různých podobách na většině vystavených děl. U Jiřího Slívy s jeho typickým humorem, u Josefa Blechy v podobě karikatur známých (nejen) jazzových muzikantů. Oba umělce však spojují také časopisy a noviny, ve kterých byly jejich kresby otištěny (The New York Times, Playboy ad.)

B.B His Master´s Merlot

Termín konání

28. 9. – 18. 10. 2015

Jiří Slíva (* 1947)

Český výtvarník a básník, věnující se kreslenému humoru, litografii a knižní ilustraci. Kromě toho píše i verše pro děti.

V letech 1966-1971 vystudoval VŠ ekonomickou a následujících 8 let byl zaměstnán jako odborný pracovník ústavu pro filosofii a sociologii ČSAV v oddělení prognostiky. Od roku 1979 je na volné noze - věnuje se ilustraci, kresbě, grafice i malbě. Ilustroval již více než 100 knih, jeho kresby se objevují v časopisech doma i v zahraničí (Die Zeit, Die Welt, Stern, The Wall Street Journal, The New York Times, Playboy, Hospodářské noviny, Týden). Mnohokrát oceněn na mezinárodních festivalech kresleného humoru.

 

 

Josef Blecha (* 1952)

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Začal kreslit v roce 1976, jeho karikatury otiskly The New York Times, The New York Times Review, The New Yorker nebo Playboy. Zorganizoval téměř 40 samostatných výstav. Při své tvorbě se snaží proniknout do mysli portrétovaného, což mu umožňuje jej věrohodně ztvárnit a podtrhnout jeho specifické rysy. Mezi svými současníky je výjimečný především čistou linkou, kterou zakomponovává do svých koláží, a vytváří tak jedinečné umělecké dílo. Umělecká hodnota jeho prací a současně obliba u veřejnosti jsou srovnatelné se slavnými českými karikaturisty, jako byli František Bidlo, Antonín Pelc a Adolf Hoffmeister. Blechovy kolekce jsou drženy v soukromých sbírkách v Evropě, Americe a Kanadě.