Tomáš Bím

Takový hezký den, 2022 Cirkus Elvis, 2022

* 1946

současný grafik a malíř

Tomáš Bím

Kvůli politickým posudkům rodičů nedostal doporučení ke studiu na Střední grafické škole v Hellichově ulici. Nastoupil jako učeň - knihař do Středočeských tiskáren. Po vyučení pracoval v Supraphonu, ovšem pro údajné nabádání spolupracovníků ke stávce byl nucen stálé zaměstnání opustit. Po této zkušenosti se rozhodl pracovat jako nezávislý výtvarník na „volné noze“.

Pracoval jako tiskař a ve vedlejším pracovním poměru jako výtvarník Státního divadelního studia. Dělal plakáty pro zpěváky a skupiny, gramofonové obaly, katalogy, skládačky, prospekty, apod. V letech 1971-1974 dokonce vyráběl reklamní panely na stadiony, např. pro Kovo, Plzeňský Prazdroj a Coca-colu. Svět opuštěných sportovních zákoutí a starých reklamních nápisů patří mezi zažité vzpomínky, k nimž se Tomáš Bím v malbě a grafice vrací dodnes. Stejně tak jeho motivy často tvoří scenérie z periferie města, kam se jako malý kluk z centra Prahy rád vydával za dobrodružstvím a nechal se okouzlovat její nedbalostí až zanedbaností, skýtající záhadná zákoutí skládek, kůlen, apod.

Během samostatné výtvarné činnosti Tomáš Bím uspořádal 85 samostatných a účastnil se desítek společných výstav doma i v zahraničí, je autorem ilustrací k řadě knih a časopisů, spolupracuje s televizí a filmem, je autorem oceňovaných exlibris a plakátů, jeho malířská a grafická tvorba je zastoupena v řadě uměleckých sbírek po celém světě.

 

Díla autora Tomáš Bím

Takový hezký den
Takový hezký den
Bím Tomáš, 54 x 44 cm
Poptat dílo
Cirkus
Cirkus
Bím Tomáš • litografie
Poptat dílo
Elvis
Elvis
Bím Tomáš, 48 x 38 cm
Poptat dílo