Tylek & Tyleček

Pařížanka Exotické zátiší

Termín konání

19. 10. – 3. 11. 2015

Po dvou letech se vrací dvojice umělců Tylek a Tyleček do Galerie La Femme a budou zde vystavovat svá nová díla, která vznikla u příležitosti vydání nového kalendáře na rok 2016.

Manželé Jiří Tyleček a Zdeňka Tylečková tvořící pod jménem Tylek / Tyleček se seznámili na Akademii výtvarných umění v Brně, kde oba studovali. V roce 1983 společně emigrovali do Francie, kde dodnes žijí. Od roku 1993 provozovali patnáct let galerii v pařížském hotelu Ritz, nyní vlastní galerii v centru Paříže. Jako jediní žijící autoři mají stálou expozici v muzeu v Japonsku. Vystavují po celém světě – ve Francii, na Martiniku, ve Švýcarsku, Itálii, Austrálii, Belgii, na Tahiti, v USA.

Tylek, neboli Jiří Tyleček, se zabývá figurální tématikou, na svých obrazech představuje ženu jemnou, čistou a něžnou. Mohou to být královny, hudebnice, nymfy, sirény, panny - s hlavou mírně skloněnou jako ženy na obrazech Amedea Modiglianiho.

Tyleček, tedy Zdeňka Tylečková, maluje zátiší, krajinné motivy, které přecházejí až do abstrakce. Používá výrazné barevné kombinace, naslouchá třpytící se žluti, pokojné modři, ostré červeni. To vše vytváří na jejích obrazech hlubokou emocionalitu.

V Praze to bude nyní jejich čtvrtá samostatná výstava – předchozí, velmi úspěšné přehlídky, se uskutečnily rovněž v Galerii La Femme. Kalendář na rok 2016 obsahující jejich nová díla bude možné zakoupit při výstavě.