XX. Domácí úkol - Žena a móda

Jubilejní 20. domácí úkol, tentokrát na téma Žena a móda. Součástí výstavy byla i módní přehlídka, na které přímo výtvarnice byly modelkami, které předváděly originální módní oblečení.

kuklik mansfeldova smid_l

Termín konání

18. 4. – 20. 5. 2013

Z textu Silvie Pavlicové do výročního katalogu DÚ

Co vlastně slovo móda znamená? Pochází z francouzského mode, které vzniklo z latinského modus a znamená míra, vzhled a hlavně upřednostňovaný způsob života v určité době, takže móda není nic trvalého, naopak velice pomíjivého…


Více poznatků o evropské módě v oblékání máme až z období renesance, kdy se každá evropská země vyznačovala trochu jinou kulturou a s ní se lišil i oděv. Pro Itálii, kde renesance vznikla, byla typická honosnost oděvů, španělská móda byla upnutá stejně jako španělské mravy, v Uhersku bylo oblečení ovlivněno tureckou kulturou a stylem oblékání a v německých zemích byla móda kombinací módy francouzské, rakouské a italské.


Následující barokní móda, reprezentovaná šlechtou, se v celé Evropě snažila ve všem co nejvíce přiblížit francouzskému honosnému královskému dvoru Ludvíka XIV., který udával tón kultuře a módě druhé poloviny 17. století. Francouzský barokní oděv byl rozevlátý a vzdušný, důraz byl kladen na lidskou siluetu. A i když se módní trendy mění velice rychle, hlavní Mekkou módy do dnešních dnů zůstává Paříž. Kdo by neznal jména a značky Dior, Chanel, Cartier, Vuitton, Laurent, Cloé... I když nechci bagatelizovat módní vlivy z jiných zemí, přece jen máme ženskou módu neodvratně spojenou s Francií, což odpovídá i filozofii Galerie La Femme.

Více o Domácím úkolu Žena a móda zde