Na toto téma si naši příznivci užili mnoho legrace, když zažili na vlastní oči módní přehlídku. Samozřejmě ne jen tak ledajakou - modelky byly ženy - umělkyně a byly oděny do svého autorského modelu. Byli tak svědky jedinečné události, když své modely předváděly takové hvězdy výtvarného světa jako Kateřina Černá, Petra Skoupilová, Viktorie Ban či Milada Gabrielová.
Z textu Silvie Pavlicové do výročního katalogu DÚ
Co vlastně slovo móda znamená? Pochází z francouzského mode, které vzniklo z latinského modus a znamená míra, vzhled a hlavně upřednostňovaný způsob života v určité době, takže móda není nic trvalého, naopak velice pomíjivého…
Více poznatků o evropské módě v oblékání máme až z období renesance, kdy se každá evropská země vyznačovala trochu jinou kulturou a s ní se lišil i oděv. Pro Itálii, kde renesance vznikla, byla typická honosnost oděvů, španělská móda byla upnutá stejně jako španělské mravy, v Uhersku bylo oblečení ovlivněno tureckou kulturou a stylem oblékání a v německých zemích byla móda kombinací módy francouzské, rakouské a italské.
Následující barokní móda, reprezentovaná šlechtou, se v celé Evropě snažila ve všem co nejvíce přiblížit francouzskému honosnému královskému dvoru Ludvíka XIV., který udával tón kultuře a módě druhé poloviny 17. století. Francouzský barokní oděv byl rozevlátý a vzdušný, důraz byl kladen na lidskou siluetu. A i když se módní trendy mění velice rychle, hlavní Mekkou módy do dnešních dnů zůstává Paříž. Kdo by neznal jména a značky Dior, Chanel, Cartier, Vuitton, Laurent, Cloé... I když nechci bagatelizovat módní vlivy z jiných zemí, přece jen máme ženskou módu neodvratně spojenou s Francií, což odpovídá i filozofii Galerie La Femme.