XX. Žena a móda, 2013

Na toto téma si naši příznivci užili mnoho legrace, když zažili na vlastní oči módní přehlídku. Samozřejmě ne jen tak ledajakou - modelky byly ženy - umělkyně a byly oděny do svého autorského modelu. Byli tak svědky jedinečné události, když své modely předváděly takové hvězdy výtvarného světa jako Kateřina Černá, Petra Skoupilová, Viktorie Ban či Milada Gabrielová.

Dne 18. 4. 2013 zahájila Silvia Pavlicová

smid_l

Z textu Silvie Pavlicové do výročního katalogu DÚ

Co vlastně slovo móda znamená? Pochází z francouzského mode, které vzniklo z latinského modus a znamená míra, vzhled a hlavně upřednostňovaný způsob života v určité době, takže móda není nic trvalého, naopak velice pomíjivého…


Více poznatků o evropské módě v oblékání máme až z období renesance, kdy se každá evropská země vyznačovala trochu jinou kulturou a s ní se lišil i oděv. Pro Itálii, kde renesance vznikla, byla typická honosnost oděvů, španělská móda byla upnutá stejně jako španělské mravy, v Uhersku bylo oblečení ovlivněno tureckou kulturou a stylem oblékání a v německých zemích byla móda kombinací módy francouzské, rakouské a italské.


Následující barokní móda, reprezentovaná šlechtou, se v celé Evropě snažila ve všem co nejvíce přiblížit francouzskému honosnému královskému dvoru Ludvíka XIV., který udával tón kultuře a módě druhé poloviny 17. století. Francouzský barokní oděv byl rozevlátý a vzdušný, důraz byl kladen na lidskou siluetu. A i když se módní trendy mění velice rychle, hlavní Mekkou módy do dnešních dnů zůstává Paříž. Kdo by neznal jména a značky Dior, Chanel, Cartier, Vuitton, Laurent, Cloé... I když nechci bagatelizovat módní vlivy z jiných zemí, přece jen máme ženskou módu neodvratně spojenou s Francií, což odpovídá i filozofii Galerie La Femme.

Ukázka vytvořených děl

Módní přehlídka