XXII. Zimní sporty, 2015

Tento úkol byl zadán u příležitosti Mistrovství světa v ledním hokeji v Praze v roce 2015, ale prvotní impulz nám dal Adolf Born, který poprosil galeristu Mirka Lipinu, aby udělal úkol s bruslařkami. Pastel, který na toto téma vytvořil se dostal do německé učebnice občanské výchovy.

Dne 11. 2. 2015 zahájil Slavomír Lener a Aliaksander Yasinski

8.Born, Zimní radovánky, pastel, 42x57 cm (1)

Sláva Lener pro výroční katalog DÚ

"S galeristou Mirkem Lipinou se známe dlouho. Tak dlouho, že postupně obrazy z jeho Galerie La Femme pokryly všechny stěny našeho domu, společně jsme oslavili dvoje kulaté narozeniny a zažili desítky veselých setkání na vernisážích v GLF v Bílkově ulici.

Mirek umí obdivuhodně motivovat „své“ malíře a vůbec lidi kolem sebe vymýšlením a zadáváním domácích úkolů, a tak není divu, že už došlo i na mě. Vernisáž domácího úkolu „ Zimní sporty“ si vyžádala nejen moji přítomnost, ale též úvodní slovo. Jsem sice milovníkem umění, ale kecat do toho svým kamarádům se ostýchám.

Chvíli jsem přemýšlel, jak bych se z toho elegantně vysmýkl třeba tím, že bych to takticky přehrál na někoho opravdu slavného a vtipného, jako je třeba Jágr nebo Ručinský, ale to se vzhledem k rozběhnutým soutěžím v NHL a extralize nezdařilo.

Já zimní sporty miluju. Vlastně miluju všechny sporty, ale zimní obzvláště, protože jeden z nich – lední hokej - mě baví a živí celý můj život. Mám tu výhodu, že lednímu hokeji, stejně jako fotbalu u nás, rozumí každý, umělce nevyjímaje, takže ve společnosti nejsem ztracen, bývám dobrým posluchačem a rád si nechám poradit, jak namalovat sestavu a jakou taktiku zvolit na libovolném příštím šampionátu … Navíc se správně předpokládá, že se znám s Jágrem i s Haškem a dokonce i s Gretzkým, což mně též přidává na popularitě a sbližuje mě to se všemi fanoušky zimních sportů, ledního hokeje obzvlášť, napříč všemi generacemi a pohlavími.

Ostatně i z obrazů na této výstavě vyplývá, že k zimním sportům máme všichni blízko, někteří na vzdálenost televizní obrazovky, někteří takříkajíc na dotek, někteří na dotek krásného sportovního těla. Pro ty z Vás, kteří preferují teplo a slunce, mám úžasnou zprávu: lední hokej se hraje také na Floridě. A pro ty z Vás, kteří preferují golf, předávám vlastní zkušenost, že se dá hrát i na sněhu za polárním kruhem s oranžovými míčky. A pro ty, kteří mají rádi více sportovce než sport, vzkazuje moje žena, že život se sportovcem je rovněž možno považovat za náročnou sportovní disciplínu, neboť klade vysoké nároky na vytrvalost, odvahu, flexibilitu, kreativitu, poslušnost a hlavně na ochotu a touhu neustále se zlepšovat. Je-li to sportovec zimní, je třeba zvládnout též umění rozdělávat a udržovat oheň. A tímto oslím můstkem jsme se nenásilně dostali ke spojení umění a zimních sportů, takže mně dovolte zvolat: Život je pestrý a barevný a zimní sport zvlášť! Stejně jako obrazy v GLF."

Váš oddaný fanoušek Sláva Lener

Ukázka vytvořených děl

Posledních pár kousků na prodej

Zdolání sněžného svahu přímou cestou
Zdolání sněžného svahu přímou cestou
Křen Ivo • barevný linoryt, 50 x 95 cm
Poptat dílo
Na sjezdovce
Na sjezdovce
2015
Tichý Jan • akryl na plátně, 70 x 50 cm
Poptat dílo
Free Ride, 2015 (DÚ)
Free Ride, 2015 (DÚ)
Vávra David • mastný pastel, 84 x 60 cm
Poptat dílo
1500 m na ledě
1500 m na ledě
Hřivnáč Tomáš • suchá jehla, 30 x 39 cm
Poptat dílo
Tanec na ledě I.
Tanec na ledě I.
Hřivnáč Tomáš • suchá jehla
Poptat dílo
Za GLF
Za GLF
Hřivnáč Tomáš • suchá jehla
Poptat dílo
Jaromír Jágr
Jaromír Jágr
2015
Blecha Josef • koláž, kresba, 76 x 56 cm
Poptat dílo