XXVI. Hudba v obrazech, 2019

Vernisáže Galerie La Femme jsou tradičně spjaty s živým hudebním doprovodem a málo kdy vstoupíte do těchto prostor, aniž by v nich nehrála nějaká kvalitní hudba. Proto jsme s velkou radostí zadali "úkol" na téma Hudba v obrazech. A ani tentokrát nás výtvarníci svým pojetím nezklamali. Někteří se inspirovali hudebními nástroji, jiní složili poctu svým oblíbeným hudebníkům nebo na plátno přenesli náladu či pocity spojené s určitou hudbou. 

Dne 10. dubna 2019 zahájili Renata Drössler a Tomáš Hřivnáč

68. Josef Velčovský,Stradivariho mistrovský nástroj,akryl na plátně na desce,40x50

Zvláštní je, že toto téma bylo vybráno až jako dvacáté šesté, protože jestli je něco spojeno u nás v galerii s obrazy, tak je to hudba. Stále tu něco zní, doplňuje nám to den, náladu i atmosféru pro nás i pro ty, kteří za námi přijdou. Já osobně jsem se tu i naučila a poznala novou muziku, velmi kvalitní. A taky tu pohodovou – ať už je to Diana Krall, Sophie Zelmani, Tom Jobim, Nat King Cole, Agnes Obel, Sara Tavares, Catherine Deneuve. S mnoha českými hudebními hvězdami jsem se tu setkala, často nám zahajují výstavy, například Radka Fišarová, Vladimír Merta, Vladimír Mišík, Irena Budweiserová, Renata Drössler, Jan Jiráň, Václav Hudeček, Jarka Vlachová, Peter Lipa, Prime Time Voice, Maya Lucas, Eva Kordíková a mnoho dalších.

Témata na našich obrazech jsou často propojená s hudbou, muzikanty a celkovou inspirací melodií. Vždyť ji umělci při své tvorbě skoro vždy poslouchají. Hudební témata má oblíbené Josef Blecha, který ve svých karikaturách a kolážích mistrně vystihuje muzikanty celého světa. A zaujal mě František Hodonský, který dokonce přímo na koncertech klasické hudby tvoří náčrtky a skici, aby je pak ve svém ateliéru přenesl na plátno nebo vyryl do dřevořezů.

Takže jestli na něco opravdu dbáme, tak je to – samozřejmě kromě kvality našich obrazů - hudba, která celý den galerií zní.

Olga Václavková

Vytvořená díla