Víte, kdo je Hedy Lamarr?

Hedy Lamarr bude navždy známá jako jedna z nejkrásnějších hereček stříbrného plátna. Její život byl ale mnohem víc než jen práce pro film; byla velmi nadanou vynálezkyní, jejíž projekty daly základ moderním technologiím včetně Bluetooth a Wi-Fi.

Hedy Lamarr

Osud k ní však nebyl laskavý: šestkrát se rozvedla a těžce snášela stárnutí a chřadnutí své krásy. Nakonec zemřela v ústraní, opuštěná a zapomenutá.

Za to, jak funguje internet nebo třeba důležité funkce mobilů, můžeme děkovat i herečce, která jako vůbec první na plátně zahrála ženský orgasmus, navíc ve filmu českého režiséra. Tehdy se ještě jmenovala Hedwig Eva Maria Kiesler a její žárlivý první manžel zaplatil neuvěřitelně peníze, aby Extasi režiséra Gustava Machatého z roku 1932 už nikdy nikdo neviděl. Nepodařilo se mu to. Zato on sám už nikdy neviděl svou manželku. Hedy prchla do Paříže a později přes Londýn do Spojených států, kde začala její závratná filmová kariéra.

(citace z časopisu Reflex)

celý článek z Reflexu zde

Hold této úžasné dámě, která mimo jiné inspirovala Walta Disneyho k postavě Sněhurky, vzdal skvělý sochař a malíř Ladislav Vlna. Používá výjimečnou techniku, tzv. metalurgickou kresbu. Hedy Lamarr a další jeho díla můžete obdivovat, ale také kupovat v Berouně v Royal Beroun Golf Club, kde naše galerie pravidelně pořádá výstavy.

zde adresa výstavy