Mezinárodní projekty

Galerie La Femme zorganizovala několik významných mezinárodních uměleckých sympozií, na kterých měla tu čest prezentovat významné české umělce.

Od prvního projektu České umění pro brazilské Lídice v roce 2003 jsme zorganizovali několik významných projektů v nejrůznějších koutech světa. Zahraniční cesty jsou pro výtvarníky vždy velkým zdrojem inspirace. Vzniklo tak mnoho pozoruhodných děl, jež byla vystavena na mnoha místech jak v České republice, tak ve světě. V této sekci také najdete sympózia, která proběhla v České republice

1. 5. 2023

Kamenický Šenov - kraj skla, čediče a pohádek, 2023

Nádherná krajina kolem Kamenického Šenova, pomezí Českého středohoří a Lužických hor, kraj českého skla ale i kraj dotčený geopolitickou historií Sudet. Město krásných prvorepublikových domů, které se nyní rozpadají před očima. Tam jsme se letos vypravili s umělci, aby se na pár dní ponořili do atmosféry tohoto světa.

27. 6. 2019

Holubník, 2019

Po řadě úspěšných sympózií po celém světě (Brazílie, Kanada, Ekvádor, Galapágy, Francie, Španělsko atd.) uspořádala Galerie La Femme umělecké setkání v Košumberku. Zúčastnění umělci: Boris Jirků, Igor Piačka, Bohumil Eliáš, Juraj Čutek, Mona Lipi a Richard Augustin

10. 12. 2017

Výtvarné sympozium v Lehnicích (SK), 2017

Od 10.9. do 16.9.2017 se v Lehnicích jižně od Bratislavy konalo malířské česko-slovenské sympozium organizované Galerií La Femme a spol. Amymon, s. r. o.

6. 1. 2017

Výtvarné sympozium v Provence 2016

V květnu roku 2016 se 5 umělců seskupených kolem Galerie La Femme sešlo na malebném místě v jižní Francii, aby tam po několik dní společně tvořili. Projekt Ateliers ouverts neboli Otevřené ateliéry pořádá již po mnoho let francouzská asociace Chemin d´arts (Cesty umění) a české umělce si na svou venkovskou usedlost poblíž vesničky Martignargues pozvala umělkyně Nizoucha Decoux.

16. 9. 2015

Výtvarné sympozium v pivovaru Lobeč, 2015

V letošním roce uspořádala Galerie La Femme výtvarné symposium v nově obnoveném pivovaru Lobeč, který se nachází na Kokořínsku. Výtvarníci zde tvořili od 19. srpna, vernisáž jejich obrazů se pak v prostorách pivovaru konala v sobotu 22. září 2015.

8. 8. 2015

Sympozium v Plzeňském Prazdroji, 2015

Koncem května 2015 zamířili výtvarníci Galerie La Femme hledat inspiraci přímo do plzeňského pivovaru. Čerpali atmosféru jedinečných pivovarských tradic přesně tam, kde se začal v roce 1842 odvíjet příběh ležáku Pilsner Urquell. S výsledky jejich práce se návštěvníci pivovaru mohli seznámit na podzim téhož roku na výstavě pod názvem „Pivo v umění, umění v pivu“. 

25. 6. 2014

Výtvarné sympozium na Sicílii, 2014

Grotte, Sicílie Zúčastnění umělci: Boris Jirků, Miroslav Jiránek, Michaela Žemličková, Zdeněk Tománek, Alena Beldová, Miroslav Pošvic

25. 4. 2013

Praha - Villars - Konstanz - Tábor, 2013

Sympózium se konalo na území Německa a Švýcarska. V Konstanz pak na něk v roce 2015 volně navazoval projekt k výročí upálení Mistra Jana Husa.

10. 9. 2012

Bretaň - Dáma dvou tváří , 2012

V září 2012 jsme se vydali do Bretaně do Erquy, kde nás ve svém sídle Manoir de Langourian hostila mecenáška umění Marta Davouze. Sympózia se zúčastnili: Boris Jirků, Bohumil Eliáš ml., Zdeněk Tománek, Miroslav Jiránek, Miroslav Malina, Tomáš Hřivnáč, Petra Šnokhausová a Mona Lipi.

15. 8. 2011

Pěkné setkání v Pěkné, 2011

V roce 2011 byla Galerie La Femme oslovena manželi Rubešovými, kteří bydlí v krásném prostředí vesničky Pěkné na Šumavě. Našli si nás a zaujaly je sympozia, které pořádá Galerie La Femme nejen v zahraničí, ale i v ČR. Od začátku to bylo velmi vřelé setkání a my jsme ho nazvali Pěkné setkání v Pěkné. Tvořili jsme u nich týden a na konci, jako tradičně, se uskutečnila vernisáž, na které nám zahrál a zazpíval Ruda Brančovský (Poletíme?) za doprovodu Tomáše Hřivnáče (djembe, cajon).

10. 6. 2010

Návrat do Languedoc-Roussillon, 2010

V pořadí třetí sympózium v Jižní Francii ve vesničce Canet. Jednalo se zároveň o první česko-slovenské sympózium, které jsme uspořádali. Zúčastnění umělci: Miroslav Pošvic, Jaromír Másler, Bára Olmrová, Richard Augustin, Andrej Augustín a Igor Piačka.

11. 2. 2010

České umění v Ekvádoru a na Galapágách, 2010

Ekvádor - Galapágy - New York, únor - březen 2010

Do města Quita jsme byli pozváni paní Mayrou de Casares. Ubytovala nás ve své krásné Vila San Marcos ve starém centru metropole. Celá ulice, kde se Casa san Marcos nacházela, byla umělecká - galerie, ateliéry, muzea v každém druhém domě. A do toho čeští umělci, kteří byli pro domorodce zjevením. A co teprve na Galapágách.

Tohoto tvůrčího pobytu se zúčastnili: prof. Boris Jirků, Eva Šebíková, Daniel Krejbich, Tomáš Hřivnáč a Mona Lipi. Výtvarníky doplňovaly dvě múzy - zpěvačky, které měly v Quito dva překrásné koncerty - Radka Fišarová a Zuzana Norisová.

30. 4. 2008

České umění v Andalusii, 2008

V květnu roku 2008 jsme se se "svými umělci" vydalali na pozvání pana Boba Hrabala do malebné bílé vesničky La Joya v Jižním Španělsku na svůj další zahraniční pobyt. Tentokrát se ho zúčastnilo devět výtvarníků - Milan Chabera, Boris Jirků, Miroslav Jiránek, Roman Brichcín, Eva Šebíková, Tomáš Hřivnáč, Miroslav Pošvic, Richard Kočí a Richard Augustin. Andalusie, kraj flamenga, výborného vína, olivových hájů a krásných žen výtvarníky uchvátil. Tak jako Prosper Merimée, známý francouzský spisovatel, neodolal andaluskému temperamentu, tak mu neodolali ani čeští malíři. Možná tam je stále přítomný duch jeho Carmen, protože s pánskou částí výpravy dělal pouhý pohled na místní ženy divy. V každé druhé viděli tuto osudovou ženu a fantazie jim šlapala na plné obrátky. A místní „Carmens“ zřejmě o svých přednostech vědí, s lehkostí a šarmem se procházejí ulicemi Málagy, Cordoby, Sevilly či Granady. A když je pak ještě jejich krása doplněna o nádherný hlas a v místním Tapas baru za doprovodu kytary rozjedou flamengo …. tomu se říká inspirace. Nejvíc se asi nechal kouzlem flamenca ovlivnit Tomáš Hřivnáč, který na toto téma vytvořil již několik krásných suchých jehel, přičemž s tou první z tohoto cyklu, grafikou Flamenco I., vyhrál 1. místo na Bienale grafiky ve španělské Xátivě, a to hned v roce 2008.

No uznejte sami, jaké lepší místo si Galerie La Femme, věnující se především tématu ženy, jaké lepší místo si mohla vybrat pro své záměry? Tedy záměry čistě nevinné, a to aby vznikla díla inspirovaná tímto krajem, místní kulturou, energií, krajinou a především místním životem.

 

5. 6. 2007

Jižní Francie očima českých výtvarníků II., 2007

Centre Nyama, Canet, Languedoc-Roussillon, Francie Zúčastnění umělci: Boris Jirků / Eva Šebíková / Zdeněk Daněk / Miroslav Pošvic / Daniel Krejbich / Tomáš Hřivnáč / Ivana Kotýnková

1. 6. 2006

Jižní Francie očima českých výtvarníků, 2006

Galerie La Femme a šest vybraných výtvarníků (Tomáš Hřivnáč, Miroslav Pošvic, Richard Augustin, Ivan Šnobl, Daniel Krejbich a Ivana Kotýnková) podnikli začátkem června 2006 umělecké sympózium v Jižní Francii. Galerie tak navázala na předchozí 3 projekty v Brazílii a Kanadě.

5. 4. 2005

České umění pro brazilské Lidice II., 2005

Galerie La Femme se po dvou letech opět vypravila do překrásných míst Jižní Ameriky. Před dvěma lety v brazilských Lidicích vytvořili malíři Antonín Sládek, Milan Chabera, Boris Jirků, Tomáš Hřivnáč, Michal Halva a Václav Benedikt velmi zajímavá díla, která byla posléze vystavena v Toskánském paláci na Hradčanech.

Druhá mise, která nese příznačný název " Vzpomínka na Brazílii" byla od začátku pojata jako hudebně-výtvarný projekt, kterého se zúčastnili jak výtvarníci Roman Brichcín, Tomáš Hřivnáč, Jiří Mocek, Josef Velčovský a fotograf Ivan Král, tak hudební doprovod: akordeonistka Jarka Vlachová a zpěvačky Radka Fišarová a Zuzana Norisová.

Součástí projektu byla řada výstav: První proběhla v Českém domě v Lidicích, společně s koncertem. Další poté v Kulturním centru na Ipanaimě opět v doprovodu hudebníků. 

5. 4. 2004

České umění v Kanadě, Kanadské umění v Čechách, 2004

Jednoho dnes se u nás v galerii objevil pan Frederic Korn - Čech, žijící dlouhá léta v Kanadě a když slyšel o naší cestě do Brazílie, neváhal ani minutu a pozval nás k sobě do Suttonu. A tak vzniklo historicky druhé umělecké sympozium, kterého se zúčastnili tři malíři - Antonín Sládek, Boris Jirků, Milan Chabera a zpěvačka Radka Fišarová. Sympozium bylo česko-kanadské, na podzim roku 2004 zase přiletěly kanadské malířky do Prahy - Chloe Suprenant, Pnina Granirer, Teena Tarantour Goldberg, Lucille Marcotte a Mira Reiss-Arnaud.

10. 5. 2003

České umění pro brazilské Lidice, 2003

První umělecký projekt Galerie La Femme se uskutečnil v roce 2003 v brazilských Lidicích.

Zúčastnění umělci: Antonín Sládek / Boris Jirků / Milan Chabera / Michal Halva / Václav Benedikt / Richard Kočí / Tomáš Hřivnáč / zpěvačka Radka Fišarová